Metin2 bana neler kattı?

15 yaşlarında Metin2 PVP sunucusu kurdum ve web sitesini kendi öğrendiklerim ile yaptım.

Navicat programı yardımı ile SQL tablo düzenlemeyi öğrendim.

Putty ile ssh a bağlanıp .sh uzantılı dosyaları linux tabanda çalıştırmayı, düzenlemeyi, sunucuya reset atmayı gibi birçok şeyi öğrendim.

Filezilla ile tanışmam uzun sürmedi.

Filezilla da hem websitesi için FTP hemde oyun dosyaları için SSH bağlantısı yapıyordum.

PHP, HTML, CSS, JS, SQL gibi birçok dil ile ilk kez tanışmamdı ve bu beni neredeyse heyecandan öldürecekti.

Oyunun içindeki görevler lua dili ile yazılmıştı ve ben en azından anlayabiliyor fonksiyon ve döngü oluşturabiliyordum.

Oyun içi pencereler için Python kullanılmıştı. Mesela Ayarlar penceresini python ile yapmışlardı. Bunu kavramamda çok uzun zamanımı almadı.

Vergi levhası çıkartıp bağkur ve vergi ödemeye başlamıştım çünkü açtığımız Metin2 Private server türkiyede ilk sunuculardan olduğu için yoğun bir ilgiye sahipti ve anlık yaklaşık 5 bin kişiye hizmet vermeye başlamıştık.

Altyapımızı Almanyadan kiraladığımız Dedicated server ile sağlıyorduk 64 GB RAM vardı.

SQL

SQL ile 15 yaşında tanışmış olmam bana bugün bile birçok yazılımda neler yapmam gerektiğini açık bir şekilde görmemi sağlıyor.

PHP

PHP de ozamanlarda bir değişken tanımlamak ve $a = $a + 5 in ne anlama geldiğini çözmek bile matematiğe başka bir bakış açısı ile bakmama sebep olmuştu.

HTML / JS / CSS

Oyun harikaydı ve ona yakışan harika bir websitesiydi. Tasarım konusunda yeteneksiz olsam bile Div, img, a href gibi kavramlar oturmuş ve ilk sitemi yapmıştım.

SSH

Oyunumuzu resetlemek ve başlatmak için linux üzerinden yazdığımız uzun ve karmaşık kodlar vardı. Bunları daha kolaylaştırmak, yedek almak, cache temizlemek gibi rutin şeyler için ilk .sh kodunu geliştirip menülü seçenek sunuyordum.

Örneğin 1 yazıp enter dediğinizde sunucu başlıyor ve artık bir işiniz kalmıyordu. ./hasan.sh yazdığımda bu dosyaya erişebiliyor ve 2 yazıp enter dediğimde yedek alıyordum.

Ayrıca Oyun içi görevleri, level zorluklarını, npc konuşmalarını, yaratıkların nerede çıktığı gibi bilgileri değiştirmek içinde Filezilla ile SSH bağlantısı yapıp dosyaları ozamanlar Notepad++ ile açıyor ve düzenliyordum.

FTP

Websitesinin bütün dosyalarına erişip yeni dosyalar oluşturuyor, görseller ekliyor ve güncellemeler yapabiliyordum.

Python

Oyuna yeni bir etkinlik oluşturmak istediğimde yeni bir arayüze ihtiyacım olduğunu gördüm. Örneğin resim eşleştir oyunu etkinliğinde ve en en kısa sürede bitirene oyun içi para veriyordu.
bunun arayüzü için Python kodlarınan benzeterek yazmıştım.

Lua

Oyun içi görevler yazmak için bu dil kullanılıyordu ve hayalgücümün yettiğince yeni görevler üretip bunları ekledim.